Kuratorium Oświaty w Szczecinie

BEZPIECZNY WYPOCZYNEK – Ważne informacje dotyczące wyjazdów zagranicznych w formie wycieczek lub wypoczynku

Dyrektorzy, nauczyciele szkół i placówek

organizatorzy wycieczek

wypoczynku dzieci i młodzieży,

dzieci i młodzież wyjeżdżająca za granicę

 

 

W związku ze zbliżającą się przerwą świąteczną i feriami zimowymi, mając na względzie przede wszystkim dążenie do zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas organizowanych wyjazdów za granicę w formie wycieczek lub wypoczynku, a także z możliwością wystąpienia zagrożeń zamachami terrorystycznymi w wielu krajach na świecie, w tym także w krajach europejskich, Ministerstwo Edukacji Narodowej na stronie internetowej w zakładce „Wypoczynek” (https://men.gov.pl/pl/wypoczynek) zamieściło wiele istotnych informacji dotyczących organizacji różnych form turystyki i krajoznawstwa oraz wypoczynku, w tym również form organizowanych poza granicami kraju.

Ponadto Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie:

www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/ostrzezenia_dla_podrozujacych

zamieściło bardzo ważne i pomocne informacje dla Polaków wyjeżdżających za granicę, w tym ostrzeżenia dla podróżujących oraz wskazówki, jak zachować się w różnych niebezpiecznych sytuacjach, będąc za granicą.

Powyższe informacje znajdują się  w zakładkach:

¾     „Ostrzeżenia dla podróżnych”,

¾     „Polak za granicą” (poradnik),

¾     „Bezpieczne Wakacje”.

Zaleca się, aby kierownicy wycieczek lub wypoczynku, jak również wychowawcy i opiekunowie dzieci i młodzieży wyjeżdżając za granicę, mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi). Informacje te: adres, numer telefonu, numer faksu, adres poczty elektronicznej polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych w poszczególnych krajach dostępne są na stronie internetowej MSZ.

Istotne jest także zachęcanie wyjeżdżających do korzystania z bieżących informacji i ostrzeżeń związanych zwłaszcza z wyjazdem do danego kraju, mając na względzie przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas pobytu za granicą w zorganizowanych formach turystyki lub wypoczynku.

W związku z powyższym ważne jest przekazywanie istotnych informacji organizatorom oraz uczestnikom wyjazdów zagranicznych o zagrożeniach związanych z pobytem na terenie danego kraju, a także o zasadach zachowania i postępowania w przypadku zaistnienia takiego zagrożenia podczas pobytu za granicą.

Istnieje także możliwość do skorzystania z indywidualnej formy rejestracji swojego wyjazdu za granicę poprzez serwis „Odyseusz”, dostępny poprzez stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://odyseusz.msz.gov.pl/

Rejestracja każdej osoby wyjeżdżającej za granicę w powyższym systemie, w tym również dzieci i młodzieży, sprawi, że placówka dyplomatyczna lub konsularna wiedzieć będzie o pobycie tych osób na terenie danego państwa, co pozwoli służbom konsularnym na nawiązanie z nimi – w razie konieczności – szybkiego kontaktu, umożliwi także udzielenie w razie potrzeby skutecznej pomocy. Rejestracja i korzystanie z portalu są dobrowolne i bezpłatne.

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.