Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Wernisaż wystawy archiwalnej „Z dziejów chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim. W 1050. Rocznicę Chrztu Polski” w Kuratorium Oświaty w Szczecinie

9 maja 2016 r. w siedzibie kuratorium Oświaty w Szczecinie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Z dziejów chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim. W 1050. rocznicę Chrztu Polski” zorganizowanej przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty i Archiwum Państwowe w Szczecinie.

W uroczystym otwarciu wzięli udział: Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska-Kulesza, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w szczecinie pani Maria Frankel, Ks. dr Paweł Płaczek - Dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego, pracownicy Kuratorium Oświaty w Szczecinie i pracownicy Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz nauczyciele z terenu województwa zachodniopomorskiego i uczniowie szkół szczecińskich.

Wernisaż poprzedziło spotkanie prof. dr hab. Stefana Kwiatkowskiego (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego), prof. dr. hab. Kazimierza Kozłowskiego (Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego, Archiwum Państwowe w Szczecinie), zastępcy dyrektora Archiwum Państwowego pani Marii Frankel oraz dr hab. Pawła Guta (Archiwum Państwowe w Szczecinie) z nauczycielami historii, wiedzy o społeczeństwie oraz nauczycielami realizującymi program edukacji regionalnej w swojej pracy dydaktycznej.

Celem spotkania było wprowadzenie do zagadnień związanych z 1050 rocznicą Chrztu Polski w kontekście historii Pomorza.

Zaprezentowane na wystawie treści mogą nie tylko stać się kanwą zajęć lekcyjnych, ale także licznych wydarzeń pozalekcyjnych i pozaszkolnych w ramach edukacji regionalnej, służąc tym samym procesowi kształcenia dzieci i młodzieży i kształtowania ich tożsamości poprzez poczucie związku ze swoją ziemią i kulturą.

Wystawa „Z dziejów chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim. W 1050. Rocznicę Chrztu Polski” poświęcona jest wybranym aspektom historii chrześcijaństwa na Pomorzu, od powołania pierwszego biskupstwa w Kołobrzegu, przez misje św. Ottona z Bambergu, budowę struktur Kościoła na Pomorzu (sieć klasztorów i parafii), po prezentację jego kulturotwórczej roli. W drugiej części wystawy przedstawione są okoliczności wprowadzenia i przebieg reformacji w Księstwie Pomorskim. Historię kościołów chrześcijańskich na Pomorzu (ewangelickiego, ewangelicko-reformowanego, katolickiego) do 1945r. zamyka wspomnienie postaci związanych z oporem wobec hitleryzmu: ewangelika, pastora Dietricha Bonhoefera i katolików – księży Karola Lamperta i Herberta Simoleita. Czas po 1945 r. opisywany jest poprzez takie wydarzenia jak: pierwsza katolicka msza w Szczecinie w 1945r., budowa struktur organizacyjnych Kościoła katolickiego, uroczystości Millennium chrztu, pielgrzymka Jana Pawła II na Pomorze i powołanie 25 marca 1992 r. bullą Totus Tuus Poloniae Populus archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Wystawę można zwiedzać w Kuratorium Oświaty w Szczecinie do 23 czerwca 2016r. W przypadku zorganizowanych wycieczek grupowych należy zgłosić planowany termin wycieczki, co najmniej na trzy dni przed jej rozpoczęciem telefonicznie pod nr 91 44 27 588.

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.