Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Spotkanie polskiej i węgierskiej młodzieży w Szczecinie

„Dni przyjaźni polsko-węgierskiej” 11.04 - 14.04. 2016 r.

Inicjatywa projektu narodziła się w ubiegłym roku, kiedy uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 wygrali konkurs „Droga ku wolności”, którego tematem przewodnim była rewolucja węgierska z 1956 r. Chcąc kontynuować zainteresowanie młodzieży historią i kulturą Węgier, szkoła podjęła działania zmierzające do zorganizowania „Dni przyjaźni polsko-węgierskiej”. W podjętych działaniach młodzież wsparło stowarzyszenie Eko-Spol, wieloletni organizator podobnych spotkań.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele historii z Berzsenyi Dániel Gimnázium w Budapeszcie, młodzież i grono pedagogiczne z Gimnazjum nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie, nie zabrakło również przedstawiciela Kuratorium Oświat. Urszula Berlińska- specjalista w Wydziale Wspierania Edukacji w Kuratorium Oświaty w Szczecinie wspólnie z młodymi pasjonatami historii mogła wziąć udział w ciekawych wykładach na temat stosunków polsko-węgierskich prowadzonych przez Macieja Podbielkowskiego - edukatora Muzeum Powstania Warszawskiego, zobaczyć prezentację przygotowaną przez polską i węgierską młodzież na temat kraju partnera, w których przedstawiali to co według nich tworzyło historię relacji polsko-węgierskich. Przez cały czas trwania spotkania można było przyglądać się wystawie przygotowanej przez uczniów XI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie pn. „Polak, Węgier dwa bratanki”. Uroczystość zakończył się pokaz filmu w Instytucie Pamięci Narodowej pt. „1956 Wolność i Miłość”.

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.