Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz. U. Nr 170, poz. 1143) Drukuj
środa, 27 października 2010 12:06

Weszło w życie  dnia 1 października 2010 r. z wyjątkiem zapisu § 3 ust. 1 (W organizacji pracy Zespołu nie przewiduje się ferii szkolnych), który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

Zadania związane z organizacją kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą  powierzono Zespołowi Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą z siedzibą w Warszawie.

W rozporządzeniu przewidziano dwie formy nauczania za granicą:

1) nauczanie prowadzone przez szkoły przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, które umożliwia dzieciom obywateli polskich czasowo przebywających za granicą kształcenie w pełnym  zakresie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego;  

2) nauczanie w szkolnych punktach konsultacyjnych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, które umożliwia dzieciom obywateli polskich czasowo przebywających za granicą, uczęszczającym do szkół innego kraju, uzupełnianie wykształcenia w zakresie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego zgodnie z ramami programowymi kształcenia uzupełniającego dla punktów i planami nauczania uzupełniającego określonymi w załącznikach do rozporządzenia.

W rozporządzeniu uregulowano szczegółowe zasady tworzenia, pracy,  oceniania, wystawiania świadectw, powoływania dyrektora czy kierowania do pracy nauczycieli tych szkół, punktów czy Zespołu Szkól.

Rozporządzenie wprowadza również możliwość realizowania obowiązku szkolnego przez dzieci przebywające czasowo za granicą:

-  poza szkołą (nauczanie domowe)

-  poprzez kształcenie na odległość realizowane przez Zespół Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą z siedzibą  w Warszawie.

Ze względu na specyfikę organizacji takich szkół  w rozporządzeniu wyłączono stosowanie wobec  nich niektórych przepisów ustawy o systemie oświaty,  np. :

- przepisu uniemożliwiającego skreślenie ucznia z listy uczniów, jeżeli jest on objęty obowiązkiem szkolnym (art. 39 ust. 2a);

-   przepisów określających, jakim wymogom powinien odpowiadać statut szkoły lub punktu -  art. 60 ust.2 i 3)

- przepisów regulujących organizację roku szkolnego ( nie musi on rozpoczynać się w dniu 1 września a kończyć w dniu 31 sierpnia – art. 63).

http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2010170114301.pdf

 

Kuratorium Oświaty

Jesteś tutaj  : Strona główna Prawo oświatowe Akty prawne 2010 Nowe Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz. U. Nr 170, poz. 1143)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.