Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Zaproszenie Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty do wzięcia udziału w konkursie pn. „Bądź wierny Idź”, czyli majówka z Herbertem

Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół Podstawowych, Gimnazjów, Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Domów Kultury z województwa zachodniopomorskiego!

W związku z przypadającą w 2018 roku 20. rocznicą śmierci Zbigniewa Herberta oraz przyjętą uchwałą Sejmu, ustanawiającą rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta, zapraszam do wzięcia udziału, w organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie, konkursie pn. „<<Bądź wierny Idź>>, czyli majówka z Herbertem”.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego, a także do uczestników zajęć w Domach Kultury z terenu województwa zachodniopomorskiego.


Celem konkursu jest przybliżenie uczniom i umożliwienie im lepszego zrozumienia twórczości Zbigniewa Herberta - jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku, który wedle słów uchwały Sejmu RP z dnia 27 października 2017 r. „w epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła”.


Twórczość Herberta idealnie wpisuje się także w ogłoszony przez Ministra Edukacji Narodowej rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”, ponieważ wiele jego utworów poświęconych jest ojczyźnie, a „patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń”.

Do polszczyzny wprowadził sporo zdań, które budują naszą tożsamość oraz wyobraźnię. Jednym z najważniejszych jest „Bądź wierny Idź”…

Konkurs rusza z dniem 29 stycznia 2018 roku. Zadaniem uczestników jest przygotowanie inscenizacji teatralnej dotyczącej życia i twórczości Zbigniewa Herberta. Uczestnicy mogą korzystać z gotowych utworów poety lub napisać własny scenariusz oparty na tekstach autorstwa Herberta, jego biografii lub obu. Forma przedstawienia inscenizacji jest dowolna. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest przesłanie na adres Kuratorium inscenizacji zarejestrowanej na nośnikach CD lub DVD. Zarejestrowana inscenizacja nie może przekroczyć 20 minut.

Komisja Konkursowa powołana przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty panią Magdalenę Zarębską – Kuleszę dokona wyboru 3 najlepszych przedstawień. Zastrzegamy sobie również prawo do przyznania nagród dodatkowych .

Podczas uroczystej Gali, która została zaplanowana na dzień 24 maja 2018 roku (o jej miejscu poinformujemy w późniejszym komunikacie), nastąpi wręczenie nagród.

Termin majowy, jako finał konkursu, został wybrany nieprzypadkowo. Otóż wtedy został wydany ostatni dziewiąty tomik poezji Herberta. Ukazał się on w maju 1998 roku, 3 miesiące przed śmiercią poety. Powstawał, gdy artysta był już ciężko chory, przykuty do łóżka i podłączony do respiratora. Wiersze w tym tomiku naznaczone są cierpieniem autora oraz szczerym i osobistym wyznaniem. Znajdują się tu wspomnienia z młodości, pojawiają się postaci przyjaciół, ale jest też kilka wierszy, które są poetycką próbą komentowania aktualnych wydarzeń.

Wierzę, że zechcą Państwo przyłączyć się do organizowanego przez nas konkursu służącemu popularyzowaniu wśród uczniów zachodniopomorskich szkół i placówek oświatowych wiedzy na temat życia i twórczości Zbigniewa Herberta. Naszym celem jest również pokazanie zwycięskich inscenizacji szerszej grupie odbiorców, również poprzez media regionalne.

W załączeniu zamieszczam regulamin konkursu wraz z załącznikami.

Patronat medialny:

- Polskie Radio Szczecin

- TVP3 Szczecin

 

 

 

Zachodniopomorski Kurator Oświaty
Magdalena Zarębska - Kulesza

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.