Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Sprawozdanie z działalności Rady Edukacyjnej w pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018

W związku z niskimi wynikami egzaminów zewnętrznych osiąganych przez szkoły w województwie zachodniopomorskim Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza powołała Radę Edukacyjną przy Zachodniopomorskim Kuratorze Oświaty.


W skład Rady wchodzą pracownicy Kuratorium Oświaty w Szczecinie, przedstawiciele organów prowadzących szkoły (jst), przedstawiciele centrów doskonalenia nauczycieli, przedstawiciele wyższych uczelni, przedstawiciele poradni psychologiczno - pedagogicznych oraz wiodący dyrektorzy szkół, czyli Ci, których szkoły osiągają wysokie wyniki.


Do zadań Rady należy opracowanie strategii podnoszenia jakości kształcenia w województwie zachodniopomorskim.


W tym celu Zachodniopomorska Kurator Oświaty zmieniła system pracy wizytatorów Kuratorium Oświaty w ramach nadzoru pedagogicznego.


Każdy wizytator ma pod swoją opieką konkretne szkoły. Wspólnie z pozostałymi członkami Rady pracownicy Kuratorium Oświaty tworzą tzw. strefę wsparcia dla szkół, której są jednocześnie koordynatorami.


Chodzi przede wszystkim o zindywidualizowanie wsparcia oparte na trafnej diagnozie problemu w danej szkole, wypracowanie metod naprawczych, doskonalenie oraz motywowanie nauczycieli i dyrektorów szkół.


Dzięki powołaniu Rady udało się zaangażować całe środowisko oświatowe regionu w podjęcie działań na rzecz podnoszenia jakości kształcenia w województwie zachodniopomorskim.


W ramach podjętych działań w Kamieniu Pomorskim, Dębnie oraz Szczecinie odbyły się spotkania z dyrektorami szkół oraz przedstawicielami organów prowadzących. Celem spotkań było omówienie założeń i zadań Rady Edukacyjnej, analiza wyników egzaminów zewnętrznych, analiza zgłaszanych potrzeb dotyczących najczęściej występujących nieprawidłowości oraz oczekiwań w stosunku do organów prowadzących.


Wizytatorzy rozpoczęli pracę ze szkołami, które osiągają najniższe wyniki z egzaminów zewnętrznych. Rozpoznano potrzeby i możliwości szkół, ustalono zakres współpracy między wizytatorami i szkołami oraz zindywidualizowano plan działania.


W ramach Rady Edukacyjnej w pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018 odbył się szereg konferencji, szkoleń, spotkań, seminariów, prelekcji, wykładów i warsztatów, dotyczących m.in.:


• edukacji matematyczno-przyrodniczej,
• zarządzania szkołą i roli dyrektora w tworzeniu efektywnej pracy szkoły,
• analizy wyników pracy szkoły,
• nadzoru pedagogicznego dyrektora szkoły – planowania działań pod kątem osiągania lepszych wyników z przedmiotów ogólnych i z przedmiotów zawodowych,
• diagnozy uczniów,
• umiejętności ucznia – „Odkryć potencjał uczniów” oraz „TUTORING jako metoda rozwoju uczniów”.

 

Ponadto w dniach 10.12.2017r.-24.01.2018r. prezentowano materiały wydawnicze w ramach popularyzowania i udostępniania materiałów edukacyjnych  do wspomagania rozwoju kompetencji matematycznych przy wsparciu ORE.


W załączeniu szczegółowy wykaz przeprowadzonych szkoleń w pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018.

Załączniki:
Download this file (wykaz szkoleń.docx)Wykaz szkoleń22 kB

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.