Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Obchody Grudnia ’70 z udziałem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty

17 grudnia br., pod bramą Stoczni Szczecińskiej, odbyły się uroczyste obchody 47. rocznicy Grudnia ’70.


Kuratorium Oświaty w Szczecinie reprezentowali Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza oraz Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty pan Jerzy Sołtysiak.


W obchodach wzięli także udział: Prezes Rady Ministrów pan Mateusz Morawiecki, Szef Kancelarii Prezydenta RP pani Halina Szymańska, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pan Marek Gróbarczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej pan Maciej Kopeć, Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko – Kamieński, Prezydent Szczecina pan Piotr Krzystek.


Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ofiar Grudnia ’70 w kościele pw. Św. Stanisława Kostki w Szczecinie.


W planie uroczystości był ceremoniał wojskowy, przemówienia zaproszonych gości, modlitwa w intencji ofiar oraz apel poległych, podczas którego wymieniono również ofiary katastrofy smoleńskiej.


Na zakończenie wszyscy zaproszeni goście oraz delegacje złożyli kwiaty pod tablicą Ofiar Grudnia ’70.


Po godzinie 13. ruszył Marsz Pamięci Ofiar Grudnia ’70, a dalsze obchody przeniosły się przed pomnik „Anioł Wolności”.


Grudzień ’70 to protesty robotników (głównie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu), które miały miejsce w dniach 14 – 22 grudnia 1970 roku i zostały stłumione przez milicję i wojsko. Bezpośrednią przyczyną wydarzeń była podwyżka cen mięsa i artykułów spożywczych wprowadzona 12 grudnia. W zamieszkach poległo 41 osób. W samym Szczecinie 16.

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.