Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Wielkie kresowe pakowanie z udziałem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty

12 grudnia, w Szkole Podstawowej w Przecławiu, odbył się finał akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”, której organizatorem jest Fundacja Polskich Wartości.


Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza, która przygotowała paczki dla dwóch polskich szkół na Litwie: Szkoły Podstawowej w Rakańcach oraz Szkoły Specjalnej w Solecznikach.


W akcje włączyły się również szkoły z województwa zachodniopomorskiego, lokalne firmy i politycy, a także darczyńcy z terenu całej Polski.


Warto zaznaczyć ogromne zaangażowanie Zespołu Szkół Publicznych w Reptowie, który w akcji bierze udział od samego początku, a także sześciu szkół z gminy Nowogard: Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowogardzie, Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowogardzie, Szkoły Podstawowej w Strzelewie, Szkoły Podstawowej w Dobrej Nowogardzkiej, Szkoły Podstawowej w Orzechowie, a w szczególności Szkoły Podstawowej w Długołęce.


„Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” to hołd oddany rodakom, którzy od pokoleń wiernie przestrzegają maksymy „Bóg, Honor, Ojczyzna”, rozpowszechniają na obczyźnie polską mowę, zachowują polskie obyczaje, propagują wiedzę o kulturze i historii Polski. To hołd dla współczesnych bohaterów, którzy zachowują polskość w najczystszej postaci.


Pomysł akcji narodził się w lipcu 2014 roku, podczas XXIV Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki – Wilno. W trakcie marszu Wojciech Woźniak – Prezes Fundacji Polskich Wartości, spotkał na swojej drodze panią Aleksandrę, która częstowała pielgrzymów kanapkami i marchewkami z przydomowego ogródka. Zdjęcie, które wtedy zrobił, zainicjowało plan pomocy rodakom.


Ambicją organizatorów było przygotowanie 2000 paczek (łącznie 25 ton darów).


Zebrane dary, jak co roku, zostaną przekazane naszych rodakom  mieszkającym na Wileńszczyźnie jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.