Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Konferencja „Organizacja i sprawowanie nadzoru pedagogicznego w oparciu o ustawę z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe oraz akty wykonawcze” - Grant Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty 2017

8 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej Nr 11 w Stargardzie odbyła się konferencja poświęcona organizacji i sprawowaniu nadzoru pedagogicznego w oparciu o ustawę z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe oraz akty wykonawcze.

Konferencja zorganizowana została przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Stargardzie w ramach Grantów Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty 2017. Adresatami spotkania byli dyrektorzy szkół i placówek oświatowych województwa zachodniopomorskiego oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.


W spotkaniu wzięła udział pani Izabela Pawlak - Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego w Kuratorium Oświaty w Szczecinie, która podkreśliła konieczność podejmowania różnorodnych działań na rzecz podnoszenia jakości kształcenia w szkołach województwa zachodniopomorskiego między innymi poprzez wdrażanie programów doskonalenia pracy dyrektorów i nauczycieli, diagnozowanie potrzeb szkół i opracowanie kompleksowych, systemowych działań poprawy efektywności kształcenia w poszczególnych szkołach.

Celem konferencji było przedstawienie aktualnego stanu prawnego oraz pogłębienie wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie w zakresie organizacji i prowadzenia dokumentacji w ramach sprawowania nadzoru pedagogicznego przez dyrektorów szkół i placówek.

W pierwszej części spotkania szczególnie pokreślono znaczenie skutecznego sprawowania nadzoru przez dyrektora szkoły. W związku z tym szczegółowo omówiono rolę i zadania oraz obowiązki dyrektora szkoły lub placówki w zakresie sprawowania nadzoru. Zwrócono też uwagę na formy sprawowania nadzoru przez dyrektora szkoły placówki: ewaluację wewnętrzną, kontrolę, wspomaganie i monitorowanie.

Moduł poświęcony zagadnieniom prawnym zaprezentowany został przez panią Krystynę Bugajną – doradcę ds. kadry kierowniczej PODN w Stargardzie. W module drugim przeprowadzonym przez Dyrektora Szkoły Podstawowej w Reptowie pana Mariusza Dubojskiego omówiono planowanie i realizację nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora szkoły z punktu widzenia praktyki szkolnej. Moduł trzeci obejmował zagadnienia związane z dokumentowaniem czynności nadzoru, formułowaniem wniosków i ich praktycznym wykorzystaniem i omówiony został przez panią Krystynę Bugajną.

Zwieńczeniem konferencji było zaprezentowanie przez panią Liliannę Janeczek – doradcę PODN w Stargardzie i pana Daniela Urbańczyka – skarbnika Gminy Kobylanka działań systemowych na rzecz podnoszenia jakości pracy szkoły/placówki na przykładzie Gminy Kobylanka.

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.