Kuratorium Oświaty w Szczecinie

„Projekt z ZUS” oraz „Lekcje z ZUS”

 

Szanowni Państwo
Dyrektorzy                                                                                                                                                            
Szkół podstawowych, gimnazjalnych,
liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych
województwa zachodniopomorskiego

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych,  mając na względzie potrzebę ubezpieczania się  w czasie aktywności zawodowej i indywidualnej dbałości o swoją emerytalną przyszłość realizuje  w roku szkolnym 2017/2018 Projekt z ZUS” przeznaczony jest dla uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych, którzy niebawem wkroczą na rynek pracy. Młodzież powinna wiedzieć dlaczego warto podlegać ubezpieczeniom społecznym i na jakie świadczenia można liczyć w zamian  za opłacanie składek.
„Projekt z ZUS” rozpoczyna się  jedną lekcją. Po lekcji uczniowie wykonują projekt edukacyjny, w którym mają wyjaśnić, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Projekt może mieć formę filmu, plakatu, komiksu lub prezentacji multimedialnej. Może być prowadzony w każdym czasie (przez cały rok) we wszystkich szkołach, które się  do niego zgłosiły.
ZUS przygotował materiały dydaktyczne do przeprowadzenia lekcji o ubezpieczeniach społecznych. Powstały one przy współpracy z metodykiem nauczania. Mają one atrakcyjną dla uczniów formę. Nauczyciele mogą skorzystać ze scenariusza lekcji, prezentacji zawierającej kilkuminutowy film, karty projektu i arkuszy ocen. Wszystkie materiały  do pobrania dostępne są na  stronie http://www.zus.pl/edukacja, zeszyty dla nauczyciela można zamówić u koordynatorów ds. komunikacji społecznej i edukacji w ZUS.
ZUS zapewnia opiekę merytoryczną, szkolenia dla nauczycieli – opiekunów projektu,  a także przeprowadza lekcje instruktażowe.

Ponadto ZUS zachęca również nauczycieli liceów  i szkół zawodowych do przeprowadzenia „Lekcji z ZUS” – czterech lekcji o ubezpieczeniach, składkach, emeryturze  i prowadzeniu firmy.
Zwieńczeniem „Lekcji z ZUS” jest olimpiada: „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Dzięki umowom podpisanym przez ZUS i szkoły wyższe, zwycięzcy olimpiady mogą liczyć na nagrody – dodatkowe punkty w rekrutacji a nawet indeksy. Zwycięzcy otrzymają również nagrody rzeczowe.
Projekt ten objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
ZUS oferuje materiały dydaktyczne (zeszyty dla nauczycieli i uczniów), pomoc merytoryczną, szkolenia dla nauczycieli. Wszystkie materiały do Państwa dyspozycji zostały zamieszczone na stronie: http://www.zus.pl/edukacja a krótkie filmy dotyczące ZUS  i ubezpieczeń społecznych w zakładce MATERIAŁY VIDEO.
Celem Projektu jak i Lekcji z ZUS jest systematyczne budowanie świadomości młodego pokolenia o tym jak ważne są ubezpieczenia społeczne.

`Wszystkich chętnych pedagogów i uczniów zapraszam do udziału w „Projekcie z ZUS” oraz „Lekcje z ZUS”.

W sprawie zarówno organizacji zajęć jak i realizacji Projektu z ZUS proszę  o kontakt  z koordynatorami ds. komunikacji społecznej i edukacji:


1. w Oddziale ZUS w Szczecinie:
Izabella Pawłowska, tel. 91 459 63 74, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
2. w Oddziale ZUS w Koszalinie:
Małgorzata Polańska, tel. 502 008 780, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.