Kuratorium Oświaty w Szczecinie

„Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

Nauczyciele i Uczniowie

szkół i placówek oświatowych województwa zachodniopomorskiego,

 

Zachęcam Państwa do propagowania idei wolontariatu wśród uczniów szkół i placówek województwa zachodniopomorskiego i wsparcia akcji pomo­cy rodakom mieszkającym na Wileńszczyźnie.

Każ­da złotówka prze­lana na kon­to Car­i­tas Archi­diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej z dopiskiem „KRESY” jest przez­naczana właśnie na ten cel. Zbiórka funduszy potrwa do 12 grudnia. Zbiórkę darów (słodycze, żywność, środki czystości) będzie prowadzona od 17 października do 6 grudnia w ponad dwudziestu punktach na terenie całego Kraju. Wielkie pakowanie tradycyjnie już odbędzie się 14 grudnia w Szkole Podstawowej w Przecławiu. 15 grudnia, już po raz trzeci organizatorzy akcji odwiedzą naszych rodaków na Wileńszczyźnie, by przekazać im zebrane dary.

Inicjatorem akcji jest Woj­ciech Woź­ni­ak (Fun­dac­ja Pol­s­kich Wartoś­ci), a współor­ga­ni­za­torami: Łukasz Szełe­mej (Fun­dac­ja Pol­s­kich Wartoś­ci) i ks. Maciej Szmuc (Car­i­tas Archi­diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej).

Pomysł akcji zrodz­ił się pod­czas lip­cowej XXIV Między­nar­o­dowej Piel­grzymki Pieszej Suwałki - Wilno. W trak­cie marszu do Wilna piel­grzymi spo­tykali na swo­jej drodze wielu rodaków mieszka­ją­cy­ch na Litwie, którzy częs­towali wszys­t­kich pąt­ników, czym tylko mieli. W 2014 roku Woj­ciech Woź­ni­ak spotkał na swo­jej drodze starszą kobietę - Alek­san­drę, która witała piel­grzymów kilko­ma kanap­kami i marchewkami z przy­do­mowe­go ogro­du. Wzrusza­jące zdję­cie, które wtedy wykon­ał zainicjowało akcję pomo­cy naszym rodakom.    

Nazwa akcji „Paczka dla Rodaka i Bohat­era na Kre­sach” naw­iązu­je do polskich korzeni oraz pielęg­nowa­nia trady­cji i nar­o­dowe­go dziedz­ict­wa. Jest ona wyrazem wdzięczności naszym rodakom na Kre­sach za rozpowszech­ni­an­ie pol­skiej mowy, kultury i his­torii.

Pod podanymi linkami znajdą Państwo szczegółowe informacje dotyczące akcji.   

 

www.polskiewartosci.pl/kresy

www.rodakomnakresach.pl/2016

     

 

 

Zachodniopomorski Kurator Oświaty

Magdalena Zarębska - Kulesza

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.