Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Uroczystość nadania imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego Szkole Podstawowej w Będargowie

21 października 2016 r. Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska - Kulesza wzięła udział w  uroczystości nadania imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego Szkole Podstawowej w  Będargowie.

Uroczystości odbyły się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Gościem specjalnym obchodów była córka rotmistrza - Zofia Pilecka – Optułowicz, która przekazała szkole mapę Polski, a na niej już zaznaczone wszystkie placówki, które noszą imię Rotmistrza Witolda Pileckiego. 

- Nie mam grobu ojca, mimo to jestem szczęśliwa, bo Witold Pilecki niesamowicie "rozpycha się" po Polsce. I tam gdzie chce, to tam jest - podkreśliła pani Zofia.

 

Rotmistrz Pilecki był więźniem obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Do Auschwitz trafił dobrowolnie w 1940 roku. Zorganizował tam ruch oporu i opracował pierwsze raporty o holokauście. Po wojnie został skazany na karę śmierci i zamordowany przez komunistyczne władze. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie strzałem w tył głowy. Miejsce pochówku rotmistrza do dziś pozostaje nieznane.

 Szkoła Podstawowa w Będargowie, jako pierwsza w województwie zachodniopomorskim, otrzyma imię Rotmistrza Witolda Pileckiego. 

Uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej w Będargowie rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego ks. abp Andrzeja Dzięgi w parafialnym kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych, podczas której został poświęcony sztandar szkoły. Następnie odbył się uroczysty przemarsz uczestników uroczystości w asyście pocztów sztandarowych: 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, NSZZ „Solidarność” Zakładów Chemicznych „Police” SA oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Kołbaskowie. Z kościoła do budynku szkoły, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości.

Podczas uroczystości nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły z rąk rodziców uczniom Szkoły Podstawowej w Będargowie oraz ślubowanie na sztandar szkoły przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Specjalnie na tę uroczystość powstał hymn szkoły, który został skomponowany przez pana Pawła Ratajczaka do tekstu poety krakowskiego pana Mariusza Parlickiego.

W uroczystości wzięli udział: ks. abp. Andrzej Dzięga, Radny Województwa Zachodniopomorskiego pan Kazimierz Drzazga, Starosta Polic pan Andrzej Bednarek, Wójt Gminy Kołbaskowo pani Małgorzata Schwarz, Przewodniczący Rady Powiatu Polickiego pan Cezary Arciszewski, Przewodniczący Rady Gminy Kołbaskowo pan Zbigniew Szczuplak, Wicestarosta Policki pan Mariusz Sarnecki, Radna Rady Miasta Szczecin pani Małgorzata Jacyna – Witt, Dyrektor szczecińskiego oddziału IPN pan Paweł Skubisz, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Szczecinie Płk. Krzysztof Stachowiak, Kombatanci z II wojny światowej, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, uczniowie, rodzice, emerytowani pracownicy i przyjaciele szkoły.

 

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.