Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Czy długofalowo w szkołach branżowych kształcenie może być prowadzone w oparciu tylko o bazę warsztatową szkół, bez udziału pracodawców? Czy konieczne jest organizacja części kształcenia praktycznego na siłę u pracodawców?

Czy długofalowo w szkołach branżowych kształcenie może być prowadzone w oparciu tylko o bazę warsztatową szkół, bez udziału pracodawców? Czy konieczne jest organizacja części kształcenia praktycznego na siłę u pracodawców? Czy wszystkie klasy w szkole branżowej muszą się kształcić w systemie dualnym?

W obecnej strukturze gospodarczej kraju, konieczne jest wprowadzenie modelu kształcenia, w którym ważną rolę spełniają dobrze wyposażone centra kształcenia praktycznego (CKP) ze ścisłą współpracą z pracodawcami lub warsztaty szkolne. Ważne jest, aby każdy uczeń część kształcenia zawodowego realizował u pracodawcy. Założeniem proponowanych zmian jest to, aby w każdym powiecie funkcjonowało jedno centrum kształcenia praktycznego. Jego zadaniem byłaby koordynacja kształcenia zawodowego, doradztwa zawodowego oraz organizacja i przeprowadzanie egzaminów zawodowych. W procesie realizacji kształcenia ustawicznego dorosłych, CKP będą prowadziły kształcenie dla rynku pracy odpowiadające zapotrzebowaniu pracodawców w poszczególnych branżach. Mają one także pełnić rolę ośrodka certyfikującego w oparciu o ustawę o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.
Art. 313. stanowi, że jeżeli w dniu 1 września 2017 w skład centrum kształcenia zawodowego i ustawicznego nie wchodzi placówka kształcenia praktycznego, organ prowadzący może prowadzić to centrum na dotychczasowych zasadach.

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.