Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Czy szkoła prowadząc zawód, od 1.09.2017 wprowadzając kształcenie w zawodzie o zmienionej nazwie (nowa klasyfikacja zawodów) szkoła musi stosować procedurę wprowadzania nowego zawodu (opinia PR ds. RP, WR ds. RP)...?

Czy szkoła prowadząc zawód, od 1.09.2017 wprowadzając kształcenie w zawodzie o zmienionej nazwie  (nowa klasyfikacja zawodów) szkoła musi stosować procedurę wprowadzania nowego zawodu (opinia PR ds. RP, WR ds. RP). Np.: był prowadzony zawód „monter mechatronik”, to czy po zmianie nazwy zawodu na „mechatronik” i po zmianie  podstawy programowej szkoła prowadząca kierunek może automatycznie wprowadzać zawód o nazwie mechatronik, czy musi występować o zgody i opinie?

 

Od dnia 1.09.2017 - nie ma obecnie takiej potrzeby w konsekwencji art.165.1 oraz art.291., który stanowi następująco:
„W klasach dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonej w branżowej szkole I stopnia, do czasu zakończenia kształcenia, stosuje się klasyfikację zawodów szkolnictwa zawodowego określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 24 ust.1 ustawy zmienianej w art.15, w brzmieniu dotychczasowym.
 Art. 293. Klasyfikację zawodów szkolnictwa zawodowego określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 46 ust.1 – Prawo oświatowe stosuje się:
- począwszy od roku szkolnego 2019/2020 w klasach pierwszych pięcioletniego technikum
- począwszy od roku szkolnego 2020/2021 w pierwszych klasach branżowej szkoły II stopnia.

Art.306.1. Uczniowie, którzy w latach szkolnych 2017/2018-2019/2020 rozpoczęli naukę w czteroletnim technikum przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie zgodnie z przepisami rozdziału 3b ustawy zmienianej art.15, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
Uczniowie, którzy rozpoczęli naukę przed 2017/2018 w czteroletnim technikum przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe  zgodnie z przepisami rozdziału 3b ustawy zmienianej w art. 15 , w brzmieniu dotychczasowym. Uczniowie, o których mowa w ust.2 którzy nie uzyskali promocji do klasy programowo wyższej i powtarzają naukę przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie zgodnie z przepisami rozdziału 3b ustawy zmienianej w art. 15 w brzmieniu niniejszej ustawy.
Uczniowie klas dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej ( art.306.4) prowadzonych w branżowej szkole I stopnia przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, …., w brzmieniu dotychczasowym.

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.